Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2008

Να θυμηθούμε τα παλιά

Τις δύο προηγούμενες φορές που ο Φωστήρας ήρθε στο Αγρίνιο κέρδισε και μάλιστα με το ίδιο σκορ 1-2, με πρώην παίκτη του Παναιτωλικού να σκοράρει εναντίον του. Τον περασμένο Σεπτέμβριο (Τετάρτη 26) για το κύπελλο η ομάδα του Ταύρου προηγήθηκε με τον Μαραγκουδάκη στο 36’ και ισοφάρισε ο Σάμπο με πέναλτι στο 57’. Στο επόμενο λεπτό ο Γιώργος Ζαχαρόπουλος έκανε το τελικό 1-2 χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση.
Στις 21 Φεβρουαρίου 2002 Παναιτωλικός και Φωστήρας αναμετρήθηκαν για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, (1-1 στον Ταύρο τον α’ γύρο) στο οποίο είχε υποβιβαστεί η ομάδα του Αγρινίου. Ο Λάκης Παπαχρήστος (σήμερα προπονητής της ομάδας Νέων του Παναιτωλικού) με πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ στο 11’ και ο Τασσιόπουλος στο 42’ έκανε το 0-2. Για τον Παναιτωλικό, που στο τέλος εκείνης της σεζόν υποβιβάστηκε στη Δ’, μείωσε στο 52’ ο Κουτσοσπύρος.
Αυτά τα δύο παιχνίδια είναι τα μόνα στα οποία ο Φωστήρας πήρε θετικό αποτέλεσμα στο Αγρίνιο τα είκοσι τελευταία χρόνια. Την περίοδο 1995-’96, που ο Παναιτωλικός κατέκτησε το τελευταίο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, κέρδισε τον Φωστήρα στο Αγρίνιο με 3-0, χάρις τα γκολ των Καρυπίδη, Σμυρνή, Σπάλα και πήρε ισοπαλία 0-0 στον Ταύρο.
Στις αρχές εκείνης της δεκαετίας σε τέσσερις αναμετρήσεις είχε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Ισοπαλία 1-1 στον Ταύρο και νίκη 2-0 στο Αγρίνιο την περίοδο 1994-’95. Νίκη 2-0 στο Αγρίνιο και νίκη 2-3 στον Ταύρο την περίοδο 1991-’92.Δεν είναι λοιπόν καιρός να θυμηθούμε σήμερα τα παλιά;